Namaszczenie - oddzielenie i przeznaczenie do służby
Izaj. 61:1-3 Duch Wszechmocnego, Pana nade - mną, gdyż Pan namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę; posłał mnie, abym opatrzył tych, których serca są skruszone, abym głosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie, 2. Abym ogłosił rok łaski Pana i dzień pomsty naszego Boga, abym pocieszył wszystkich zasmuconych, 3. Abym dał płaczącym nad Syjonem zawój zamiast popiołu, olejek radości zamiast szaty żałobnej, pieśń pochwalną zamiast ducha zwątpienia. I będą ich zwać dębami sprawiedliwości, szczepem Pana ku jego wsławieniu
Słowa z księgi Izajasza wypełniły się w służbie Syna Bożego. W Ewangelii Łukasza czytamy:
Łuk. 4:16-21 I przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował, i wszedł według zwyczaju swego w dzień sabatu do synagogi, i powstał, aby czytać. 17. I podano mu księgę proroka Izajasza, a otworzywszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: 18. Duch Pański nade mną, przeto namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę, posłał mnie, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie, abym uciśnionych wypuścił na wolność, 19. Abym zwiastował miłościwy rok Pana. 20. I zamknąwszy księgę, oddał ją słudze i usiadł. A oczy wszystkich w synagodze były w niego wpatrzone. 21. Zaczął tedy mówić do nich: Dziś wypełniło się to Pismo w uszach waszych.
Pan Jezus po zakończeniu czterdziestodniowego postu, napełniony i prowadzony mocą Ducha Świętego przychodzi do Nazaret. Chrystus przychodzi do miasteczka, w którym wielu pamiętało Jego dzieciństwo. Teraz jest On już dojrzałym, liczącym trzydzieści lat mężczyzną.
Chociaż Pan Jezus wie, że "...żaden prorok nie jest uznawany w ojczyźnie swojej..." (Łuk. 4:24), podejmuje decyzję, by w Nazaret, w którym się wychował, ogłosić wypełnienie się Bożego planu zbawienia.
W Nazaret Pan Jezus ukazał się w pełni człowiekiem. To tutaj znano go jako syna cieśli Józefa oraz Marii. W Nazaret Chrystus postanowił też ogłosić, że jest Synem Bożym, Mesjaszem posłanym by przynieść zbawienie.
Gdy Pan Jezus wchodzi do synagogi, zostaje mu podana księga.
Synagoga była miejscem nauczania. Jednym z głównych elementów nabożeństwa było czytanie Słowa Bożego. Mogło to czynić siedmiu spośród zebranych Żydów. Przełożony synagogi mógł zaprosić kogoś z obecnych do przeczytania fragmentu lub zabrania głosu, co dawało początek wspólnej rozmowie.
Pan Jezus otwiera zwój księgi Izajasza i czyta słowa:
Duch Pański nade mną, przeto namaścił mnie...
Abym zwiastował ubogim dobrą nowinę...
Posłał mnie, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie
Abym uciśnionych wypuścił na wolność...
Po przeczytaniu fragmentu z księgi proroka Izajasza, Pan Jezus usiadł. Tak postępowano w synagogach. Słowo Boże było czytane na stojąco i następnie żydowski nauczyciel siadał, by nauczać...
20. I zamknąwszy księgę, oddał ją słudze i usiadł. A oczy wszystkich w synagodze były w niego wpatrzone. 21. Zaczął tedy mówić do nich: Dziś wypełniło się to Pismo w uszach waszych.
Proroctwo przekazuje posłannictwo Mesjasza, używając dwóch pojęć:
"Namaścił mnie" od hebr. "mashah" - namaścić, poświęcić do służby
"Posłał mnie" od hebr. "szalach" - wysłać z misją
NAMASZCZENIE - MASHAH - namaścić, poświęcić do służby
PRAGNIEMY ROZWAŻYĆ TO SŁOWO W KONTEKŚCIE NASZEGO ŻYCIA, świadomi powołania, które Chrystus przekazał uczniom słowami:
Jan. 20:21 I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam.
Podobnie jak Ojciec namaścił i posłał swojego Syna, tak Syn Boży namaszcza i posyła każdego, kto powierzył Mu swoje życie.
1. PRZYKŁADY NAMASZCZENIA
Przykładem było namaszczenie kapłana.
2 Moj. 28:41 Ubierzesz w nie Aarona, swego brata, i jego synów razem z nim i namaścisz ich, i wprowadzisz ich w urząd, i poświęcisz ich, i będą moimi kapłanami.
Słowo Boże mówi też o namaszczeniu oliwą przedmiotów w Przybytku Pana i przeznaczeniu ich w ten sposób do służby, w oddzieleniu od świata i wszystkiego co nieczyste
2 Moj. 40:9-15 Potem weźmiesz olej namaszczania i namaścisz przybytek i wszystko, co w nim jest, i poświęcisz go wraz ze wszystkimi jego przyborami, i będzie święty. 10. Namaścisz też ołtarz całopalenia wraz ze wszystkimi jego przyborami, poświęcisz ołtarz i stanie się ołtarz świętością nad świętościami. 11. I namaścisz kadź z podstawą jej, i poświęcisz ją. 12. Potem przyprowadzisz Aarona i Jego synów do wejścia do Namiotu Zgromadzenia i obmyjesz ich wodą. 13. I ubierzesz Aarona w święte szaty, i namaścisz go, i poświęcisz go, by mi pełnił służbę jako kapłan. 14. Przyprowadzisz też jego synów i ubierzesz ich w tuniki, 15. I namaścisz ich tak, jak namaściłeś ich ojca, i będą mi pełnić służbę jako kapłani, a przez to namaszczenie będą mieli kapłaństwo na wieki po wszystkie ich pokolenia.
2. CZYM KIERUJE SIĘ BÓG NAMASZCZAJĄC I POWOŁUJĄC LUDZI?
W historii mówiącej o powołaniu i namaszczeniu Dawida, możemy wyraźnie dostrzec, czym Bóg się kieruje, gdy powołuje ludzi by ich namaścić i przeznaczyć do służby dla sprawy Jego Królestwa
Gdy Dawid został wybrany przez Pana na króla Izraela, czytamy, że Samuel wylał na niego róg z olejem i namaścił go (Porównując namaszczenie Dawida i Saula dostrzegamy kontrast. Na Saula wylano kubek oliwy, na Dawidy pełen róg)
1 Sam. 16:11-12 Potem rzekł Samuel do Isajego: Czy to już wszyscy młodzieńcy? A ten odrzekł: Pozostał jeszcze najmłodszy, lecz on pasie trzodę. Rzekł więc Samuel do Isajego: Poślij po niego i sprowadź go. Nie zasiądziemy do stołu, aż przyjdzie tutaj. 12. Posłał więc i sprowadził go. A on był rumiany i miał piękne oczy i ładny wygląd. I rzekł Pan: Wstań, namaść go, gdyż to jest ten.13. Wtedy wziął Samuel róg z olejem i namaścił go w gronie jego braci; i od tego dnia Duch Pański spoczął na Dawidzie i pozostał na nim nadal, Samuel zaś powstał i poszedł do Ramy.
Dawid zostaje wybrany przez Pana i ten wybór kontrastuje z wyborem, którego dokonał ojciec Dawida.
Fakt, że ojciec Isaj na końcu przyprowadza Dawida, świadczy że nie był on traktowany poważnie. Isaj najpierw postawił Eliaba, Abinadaba i wszystkich z siedmiu braci Dawida, oprócz niego samego. Jako ostatniego przyprowadzono Dawida.
Nie był on tak wysoki jak Eliab. Był młody i był pasterzem. To on, zgodnie z Bożą wolą, miał zostać królem. To Pan wybrał swego pomazańca.
2 Kron 16,9 Pan wodzi oczyma swymi po całej ziemi, aby wzmacniać tych, którzy szczerym sercem są przy nim!
Iz 55,8 Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje, mówi Pan
Bóg wybiera inaczej niż człowiek. Pan szuka serc wypełnionych szczerością i gotowością na poddanie się Bożej woli.
W swojej łasce, Bóg nie szuka "silnych i wysokich", lecz tych, którzy przez wiarę mogą stać się poddanymi i użytecznymi naczyniami w Jego rękach.
3. NAMASZCZENIE W ŻYCIU NOWONARODZONYCH DZIECI BOŻYCH
W Nowym Testamencie możemy dostrzec namaszczenie, które na początku drogi staje się darem każdego dziecka Bożego i namaszczenie, które zostaje przekazane przez Pana w różnych momentach jego życia.
Namaszczenie będące darem każdego dziecka Bożego
1 Jan. 2:27-28 Ale to namaszczenie, które od niego otrzymaliście, pozostaje w was i nie potrzebujecie, aby was ktoś uczył; lecz jak namaszczenie jego poucza was o wszystkim i jest prawdziwe, a nie jest kłamstwem, i jak was nauczyło, tak w nim trwajcie. 28. A teraz, dzieci, trwajcie w nim, abyśmy, gdy się objawi, mogli śmiało stanąć przed nim i nie zostali zawstydzeni przy przyjściu jego.
Poucza was o wszystkim
Jest źródłem zrozumienia celu naszego życia.
W każdym dniu możemy wsłuchiwać się w głos Pana, który przez Ducha Świętego mówi nam o naszym namaszczeniu i powołaniu
Jest prawdziwe
W naszym codziennym kroczeniu Bożą Drogą pojawiają się i pojawiać będą wątpliwości naszych serc i oskarżenia pochodzące od przeciwnika.
Dlatego tak ważne jest by uchwycić się Bożych obietnic
Jak was nauczyło, tak w nim trwajcie
O namaszczenie, które otrzymaliśmy w darze, mamy troszczyć się w każdym dniu naszego życia.
Pewien pastor z Zimbabwe wypisał na ścianie swojej chaty następujące słowa:
"Zostałem częścią społeczności dzieci Bożych, które nie muszą już żyć we wstydzie. Posiadam moc Ducha Świętego. Śmierć została pokonana. Przekroczyłem linię oddzielającą śmierć od życia. Podjąłem decyzję. Jestem uczniem Chrystusa.
Nie chcę spoglądać za siebie, spowalniać, zawracać lub zatrzymywać się w miejscu.
Moja przeszłość została odkupiona.
Mój dzień dzisiejszy posiada cel.
Moja przyszłość jest bezpieczna.
Moja droga jest wąska i często trudna, jednak mój Przewodnik jest godzien zaufania.
Nie poddam się i nie zamilknę.
Będę kroczył Jego Drogą aż przyjdzie i będę pracował aż On sam mnie zatrzyma.
Jestem uczniem Jezusa..."
Namaszczenie do szczególnego powołania w służbie budowania Królestwa Bożego
2 Tym. 1:6 Z tego powodu przypominam ci, abyś rozniecił na nowo dar łaski Bożej, którego udzieliłem ci przez włożenie rąk moich
1 Tym. 4:14 Nie zaniedbuj daru łaski, który masz, a który został ci udzielony na podstawie prorockiego orzeczenia przez włożenie rąk starszych
Bóg namaścił i powołał Tymoteusza do służby apostolskiej.
Boże powołanie zostało ujawnione przez prorocze słowo i przekazane przez włożenie rąk apostoła Pawła i starszych.
4. BÓG POSYŁA TYCH, KTÓRY POWOŁUJE I NAMASZCZA
Sługa Pana, Syn Boży zostaje namaszczony i posłany
Izaj. 63:1 ...posłał mnie, abym opatrzył tych, których serca są skruszone
Pan Jezus został posłany i w posłuszeństwie kroczył drogą wypełniania Bożej woli.
Gdy Bóg powołał Izajasza do służby, czytamy o odpowiedzi Izajasza:
Izaj. 6:8 Potem usłyszałem głos Pana, który rzekł: Kogo poślę? I kto tam pójdzie? Tedy odpowiedziałem: Oto jestem, poślij mnie!
....
Siostro i Bracie! Pan przez Ciebie pragnie wypełniać w tym świecie swoją wolę!
Bóg chce namaszczać i posyłać, realizując swój wielki plan zbawienia...
Modlitwa...
- O trwanie w świadomości kluczowej roli w Bożym dziele naszego powołania
- Posłuszeństwo i codzienne poddawanie naszego życia Panu, który nas namaszcza i posyła
- Wrażliwość i czujności serca na głos Pana
- Codzienne odrzucanie ludzkiego, cielesnego spojrzenia na nasze własne możliwości
- Oczekiwanie mocy Ducha Świętego
- Wytrwanie w pełnieniu powierzonej nam służby
Oprac. Piotr Ożana